Budujemy domek dla pszczół!

Bez wątpienia pszczoły odgrywają dużą rolę w naszym życiu. Bez ich pracy nie byłoby owoców ani nowych roślin… Nie każdy będzie hodować pszczoły miodne. Ale większość z Nas może stworzyć warunki do życia dzikim pszczołom. Gatunków tych owadów jest sporo, najbardziej rozpoznawalną jest murarka ogrodowa. Jej larwy można zakupić nawet przez internet. 

Z samą ideą domków dla pszczół spotkałam się, przed wakacjami, kiedy to najstarsza córka miała wykonać domek na zajęcia z przyrody. Zagłębiając się w temat wpadłam także na hotele dla owadów. Także dziś temat rozpoczynam, a na wiosnę do niego wrócę…

Z JAKICH MATERIAŁÓW BUDUJEMY?

Najlepszym materiałem jest trzcina. Zbierzesz ją na terenach podmokłych, a najlepszym miesiącem do tego jest luty. Rurki nie powinny być uszkodzone.

Możesz wykorzystać także drewno. Najlepiej, aby było liściaste. Dlaczego? Ponieważ w iglastym, po nawierceniu, zostaje sporo drzazg/zadziorów, a pszczoły lubią gładkie otwory.

WIELKOŚĆ MA ZNACZENIE

Najlepsza średnica wewnętrzna rurek (dla murarek), to 6-8 mm. Z doświadczenia osób hodujących pszczoły wynika, że te potrafią zasiedlić rurki od 4 nawet do 14 mm. 

LOKALIZACJA
Domek umieść w miejscu suchym, zabezpieczonym przed deszczem. Wlot usytuuj na wschód, południe lub zachód. Nie na północ.  

DREWNIANY DOMEK KROK PO KROKU


Potrzebne materiały:
– drewniana deska;
– klej do drewna;
– ścisk;
– wyrzynarka;
– wiertło piórowe łopatkowe lub otwornica.
– papier ścierny;

Krok 1
Z tektury zrób szablon o kształcie heksagonu. Odrysuj kształt na desce. Moja deska miała 2 cm grubości, więc motyw odrysowałam 5 razy. 

Krok 2
Heksagony wytnij wyrzynarką. Klejem do drewna sklej je w jedną bryłę, unieruchom ściskami i poczekaj do wyschnięcia kleju.

Krok 3
Całość wygładź papierem ściernym.

Krok 4
Zrób dwa otwory wiertłem piórowym (nie wiercimy na wylot). W te otwory wkłóż pęczki trzciny. Resztę otworów wierć wiertłami o średnicy 6-8 mm.

Domek wykonałam wspólnymi siłami z córką. Jest to świetny temat do wspólnych zajęć edukacyjno – robótkowych.

BŁĘDY
Nie obyło się bez popełnionych błędów. 
– użyłam drewna iglastego zamiast liściastego;
– domek początkowo miał wisieć, ale powinien być stabilny. Także mocowanie go za pomocą sznurka na gałęzi odpada.

JAK DBAĆ O HODOWLĘ 
Co roku zwiększ ilość pęczków trzciny (domków) aby populacja mogła się rozrastać. Aby zmniejszyć zachorowalność pszczół, na zimę wyłuskaj z trzciny kokony pszczół i przechowuj je w chłodnym, suchym pomieszczeniu np. altanie. Kokony wytrzymują do -20 st.C. Przy niższych temperaturach nakryj je delikatnie ręcznikiem. Na wiosnę kokony należy wystawić blisko miejsca gniazdowego, czyli nowych rurek trzcinowych.

Dziękuję, bo to Tobie zawdzięczam ten wpis! Przez Twoje zainteresowanie na fejsie i insta zgłębiłam temat. Odkryłam błędy popełnione przy domku. A wieść o hodowli dzikich pszczół może zatoczyć szersze kręgi.

Budowa domku dla pszczół oraz obserwacje są świetną formą zajęć dla dzieci. Nie tylko w domu, ale temat można przenieść także do szkoły czy przedszkola.

To jak? Zakładasz swoją hodowlę?
My na pewno startujemy na wiosnę. W planie mamy jeszcze hotel dla owadów 🙂
Informację o murarkach i budowie domku zaczerpnęłam m.in. z TEJ oraz TEJ strony.