Zawsze na początku warsztatów ceramicznych z dziećmi zadaję pytanie: “Co wspólnego ma lepienie z gliny i ceramika?”. Wyobraź sobie droga Kredko, że to pytanie zawsze zaskakuje uczestników i często nie uzyskuję odpowiedzi. A ceramika, to nic innego jak lepienie z gliny.
Sam proces od budowania danego przedmiotu do gotowego wyrobu jest czasochłonny i w zależności od okoliczności trwa kilka, kilkanaście dni. Możesz lepić ręcznie lub na kole garncarskim. Dziś opiszę pierwszą opcję.
Potrzebne materiały:
glina – wydobywa się ją z ziemi i po odpowiednim przygotowaniu (oczyszczeniu i odpowietrzeniu) można z niej lepić, bardziej fachowo mówiąc, budować dany przedmiot. Oczywiście w sklepach dla ceramików dostaniesz glinę gotową do użytku. 
Może mieć różne kolory: szary, biały, żółty, czerwony, brązowy, zielony.
Poszczególne gliny mają różne właściwości i strukturę dlatego jedne nadają się bardziej do pracy na kole garncarskim, drugie zaś do modelowania ręcznego.
Rozróżniamy gliny gładkie i szamotowe, te drugie mają w sobie drobinki wypalonej i rozkruszonej gliny.
szkliwa – mieszanki tlenków metali i niemetali. To one nadają piękną błyszczącą powłokę. Za ich pomocą można stworzyć niepowtarzalne wzory. Nakładamy je na ceramikę nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także użytkowe. Dzięki nim naczynie nie wchłania wody/płynów. 
piec ceramiczny – jest niezbędny do wypalenia przedmiotów ulepionych z gliny. Niektóre piece osiągają temperaturę nawet do 1320 st. C.
Krok 1
Technik formowania przedmiotów z gliny jest wiele m.in. koło garncarskie, wałeczki, plastry, wygniatanie… 
Ten wpis powstał we współpracy z moją małą Kredką, która robiła poniższe serce i na tym przykładzie omówię cały proces.

Najpierw rozwałkuj kawałek gliny, wytnij serce i ozdób go kuleczkami i napisem.
Na tym etapie serce zostaw do całkowitego wyschnięcia. 
Krok 2
Pracę wypal na biskwit w temperaturze 800 st. C. Temperatura wypału może różnić się w zależności od użytej gliny. 
Taki wypał trwa mniej więcej dobę. Najpierw piec nagrzewa się ok 7 godzin do zadanej mu temperatury, później stygnie i to trochę trwa 😉 
Krok 3
Po pierwszym wypale poszkliw serce i ponownie wypal. Tym razem w temperaturze 1040 st. C.
Temperatura wypału zależy od rodzaju szkliw.
Jeśli lubisz dreszczyk emocji i oczekiwanie czy wyjdzie wypał czy niewypał…ceramika z pewnością jest dla Ciebie 😉 
Krok 4
Po drugim wypale wyjmij przedmiot z pieca i jeśli nic się z nim nie stało (serce nie pękło, szkliwo nie ściekło i nie przykleiło się do półki) to możesz cieszyć się pięknym przedmiotem! 
I tak w telegraficznym skrócie wygląda proces tworzenia ceramiki 😉
Biorąc do ręki talerz lub kubek wspomnij ten wpis i wyobraź sobie ile to naczynie musiało przejść, aby trafić do Twoich rąk…;) 
Miałaś okazję wcześniej poznać ten proces? A może sama tworzysz ceramiczne cuda? Podziel się w komentarzu!