Spotkałaś się Kredko z geoplanem? Nie? To wskakuj, bo to świetna pomoc dydaktyczna… nawet dla 2 letnich maluchów!

Co to jest geoplan? W skrócie to płytka z równo rozłożonymi kołkami, tworzącymi sieć kwadratową, czyli sieć punktów, w których przecinają się linie równoległe i prostopadłe rozmieszczone w równych odstępach.

Gotowe geoplany zazwyczaj wykonane są z plastiku lub drewna. Tę pomoc możesz wykonać samodzielnie używając różnych materiałów w zależności od dostępności i Twoich umiejętności. Jeśli masz odpowiednie narzędzia geoplan możesz wykonać z drewna/sklejki i kołków lub gwoździ – ta wersja z pewnością posłuży na dłużej. Gdy nie masz sprzętu do obróbki drewna do stworzenia geoplanu użyj grubej tektury (takiej z której zrobione są kartony).

Na geoplanie małe Kredki mogą budować różne figury geometryczne i uczyć się ich nazw. Świetną zabawą jest również tworzenie na bazie figur geometrycznych różnych obrazków. W załączniku znajdziesz szablon geoplanu na którym możesz narysować różne układy figur. Zadaniem dziecka będzie odwzorowanie ich na tabliczce za pomocą gumek recepturek. Geoplan możesz wykorzystać również do wyjaśnienia pojęcia pola i obwodu oraz skali – to już dla starszych dzieci.

Poprzez zabawę tą pomocą, dziecko usprawnia koordynację ręka oko, małą motorykę, rozwija wyobraźnię i ćwiczy pamięć.

Jak wykorzystać zabawę geoplanem z maluchami?

Z doświadczenia wiem, że już ok 2 letnie dzieciaki uwielbiają nakładać gumki recepturki na kołki. Choć jeszcze nie potrafią odwzorować danego wzoru, to samo nakładanie gumek jest świetnym ćwiczeniem wspomagającym rozwój małej motoryki. Moja najmłodsza córka jest zafascynowana wbijaniem pinezek do tektury. Potrafi spędzić na tym zadaniu długie chwile. Także polecam również tą formę zabawy.

Jedna zabawka/pomoc, a może posłużyć długie lata rozwijając różne umiejętności dziecka… to co? Zabieramy się do dzieła!

Potrzebne materiały:

  • karton;
  • pinezki;
  • nożyczki lub nóż do papieru;
  • gumki recepturki;
  • ołówek;
  • linijka.

<<< SZABLON DO POBRANIA >>>

Krok 1

Z kartonu wytnij kwadrat o wymiarach 20 x 20 cm.

UWAGA! Do tektury z kartonu będziesz wbijać pinezki. Jeśli pojedynczy kwadrat jest za cienki (po wbiciu, pinezki nie są w nim stabilne), wytnij dwa kwadraty i sklej je ze sobą.

Krok 2

Zaznacz ołówkiem miejsce wbicia pinezek. Mój geoplan jest nieduży. Wykorzystałam 25 pinezek, a rozstaw pomiędzy nimi wyniósł 3,5 cm.

Krok 3

Wbij pinezki w zaznaczonych miejscach.

Krok 4

Geoplan gotowy! Z gumek recepturek możesz układać nie tylko pojedyncze figury geometryczne, ale całe obrazki.