Dziś pokażę Ci jak szybko i bez trudu zrobić nawlekankę.

Nawlekanka świetnie wspomaga u dzieci rozwój małej motoryki, czyli inaczej mówiąc sprawność dłoni i palców. Tak prozaiczna czynność jak nawlekanie koralików, przygotowuje małe rączki do pisania liter. Niesamowite prawda!? Dla dorosłego nawlekanie, to bułka z masłem. Jednak, gdy wczujesz się w małe dziecko, weźmiesz pod uwagę etap jego rozwoju, to zauważysz, że aby z powodzeniem nawlec koralik – maluch wykonuje pewien wysiłek. Skupia całą swoją uwagę, aby w jednej dłoni odpowiednio chwycić koralik, który na początku często wyślizguje się z jego rączki, w drugą złapać rzemyk i trafić nim do niewielkiego otworu. Czasem ten manewr kończy się sukcesem, a czasem porażką.

Jest sporo nawlekanek rożnych producentów. Kolorowych, w różnych kształtach i wykonanych z różnorodnych materiałów. Poniżej zaproponuję ci bardzo prostą, minimalistyczną wersję z drewnianych koralików. W naszym koszyczku znajdują się jeszcze duże drewniane guziki, które do przeplatania nadają się idealnie. Jest to wersja dla najmłodszych dzieci.

Dla starszaków proponuję drobniejsze koraliki. Drobnica niewątpliwie zwiększa poziom trudności i pozwala jeszcze bardziej rozwinąć sprawność dłoni. Nawleczone na żyłkę lub gumkę mogą być wspaniałą ozdobą, którą można podarować bliskiej osobie, ale to już chyba temat na osobne DIY…

Potrzebne materiały:

  • drewniane koraliki różnej średnicy;
  • drewniane guziki z dużą dziurką;
  • rzemyk;
  • farby akrylowe – opcjonalnie.

przewlekanka

Krok po kroku

Jeśli chcesz, aby koraliki były kolorowe pomaluj je farbą akrylową.

Cała zabawa polega na nawlekaniu koralików na rzemyk lub sznurówkę. POWODZENIA!

przeplatankaprzewlekankaprzewlekankaprzewlekankaprzewlekanka