Tablica manipulacyjna. Co to takiego? W jaki wieku zaproponować ją dziecku? Czy lepiej ją kupić czy zrobić własnoręcznie?

SŁÓW KILKA O TABLICY

Tablica manipulacyjna, to świetna pomoc/zabawka, która nie tylko dostarczy moc zabawy, ale również pomoże rozwinąć sprawności motoryczne malucha, koordynację ręka – oko jak również myślenie przyczynowo skutkowe.

Bazą tablicy manipulacyjnej jest drewno/sklejka, na którym przymocowane są różne elementy takie jak zasuwki, włącznik światła, kłódka, zamek, haczyki, łucznik, uchwyty, kółka. Elementy te powinny różnić się w zależności od wieku i umiejętności dziecka. Tablica manipulacyjna dla roczniaka będzie zawierała więcej elementów sensorycznych tj. lusterko, powierzchnie miękkie, szorstkie, szczoteczki o różnej twardości włosia, koraliki do przesuwania. Dla trochę starszych maluchów można wykorzystać takie elementy jak rzepy, zamki, guziki, pokrętła, włącznik światła, dzwoneczki, haczyki. A dla dzieci 4/5 letnich już bardziej skomplikowane mechanizmy typu zasuwki/zamki z kluczami/kłódkę itp.

Elementy na tablicy powinny być dobrane z jednej strony tak, by stanowiły swego rodzaju wyzwanie dla dziecka i nie były zbyt łatwe, z drugiej zaś niezbyt trudne, gdyż dziecko szybko się zniechęci.

Przy wyborze lub samodzielnym wykonaniu tablicy zwróć uwagę na to, by nie była zbyt kolorowa, krzykliwa oraz aby nie zawierała zbyt wielu elementów, ponieważ dziecko może czuć się przebodźcowane/rozproszone, co w rezultacie objawi się niechęcią do zabawy czy rozdrażnieniem. Maluch nie będzie mógł się skupić na zabawie.

W zależności od rozmiaru tablicy możesz położyć ją na podłodze, zrobić stabilny stojak lub przykręcić do ściany. Jeśli wybierzesz ostatnią opcję istotnym elementem będzie rączka do trzymania. Maluchowi uczącemu się chodzić znacznie ułatwi to samodzielne eksplorowanie tablicy.

Alternatywą do tablicy są pudełka manipulacyjne. Ich atutem jest to, że zabierają mniej miejsca niż tablica. Przeważnie mają kilka par drzwiczek/klapek, które można otwierać i wkładać do nich różne przedmioty, co daje jeszcze większe możliwości zabawy.

JAK ZROBIĆ TABLICĘ MANIPULACYJNĄ DIY?

Przed przystąpieniem do pracy dobrze przejrzeć różne inspiracje w sieci. Aby ułatwić Ci zadanie przygotowałam dla Ciebie prawie 80 inspiracji na Pinterest, a wszystko na jednej tablicy.

<<<Kliknij tu, aby zobaczyć różne tablice manipulacyjne>>>

Potrzebne materiały:

  • kawałek sklejki lub deski;
  • wyrzynarka oraz papier ścierny – jeśli bazę wycinamy samodzielnie.
  • uchwyt, zasuwka, kłódka, zamek itp.
  • śrubokręt i wkręty;

Krok 1

Przygotuj sklejkę i narysuj na niej kształt jaki zamierzasz wyciąć. Moja tablica będzie w kształcie koła. Okręg odrysowałam od okrągłego pudełka.

UWAGA! Jeśli nie masz sprzętu lub nie lubisz prac w drewnie przycięcie wybranego kształtu możesz zlecić w sklepie budowlanym. Alternatywą może być również duża deska do krojenia.

Krok 2

Wyrzynarką wytnij narysowany kształt.

Krok 3

Całość dokładnie wyszlifuj papierem ściernym, aby cała powierzchnia oraz brzegi były idealnie gładkie.

Krok 4

Przykręć wybrane elementy dopasowane do wieku swojej małej Kredki. GOTOWE!

Ostatnio gościłam w Dzień Dobry TVN, gdzie pokazywałam jak zrobić tablicę manipulacyjną mówiłam również na co zwrócić uwagę przy samodzielnym jej wykonaniu.

<<< CAŁY MATERIAŁ OBEJRZYSZ TU >>>

A poniżej kilka zdjęć z planu.