Jak zrobić mydło? Czyli testujemy gotowy zestaw do robienia mydła. HIT czy KIT?

Moje małe Kredki bardzo lubią różne manualne aktywności. Sporo robimy samodzielnie, co zresztą widzicie na blogu, ale od czasu do czasu kupujemy gotowe zestawy kreatywne. Trochę ich przetestowaliśmy i stwierdziłam, że czas pokazać je na blogu. Ogólnie mam sceptyczne podejście do zestawów kreatywnych, o czym nie raz już pisałam i mówiłam. Kojarzą mi się z tandetnymi materiałami i sporą ceną w stosunku do jakości. Jednak coraz częściej mile się rozczarowuję. Zauważyłam, że często są impulsem dla dzieciaków do zgłębienia danej dziedziny.

Nie obiecuję, że regularnie, ale co jakiś czas będą pojawiać się wpisy z cyklu #kredkitestują. Poniżej pierwszy z nich. Odpowiada na pytanie: „jak zrobić mydło?”. Zestaw firmy Ranok Creative dostała moja pięcioletnia córka pod choinkę. Zawiera wszystkie potrzebne materiały, łącznie z olejem do wysmarowania foremki oraz, co ważne zrozumiałą instrukcję wykonania.

Zatem jak zrobić mydło?

Potrzebne materiały:

  • baza mydlana glicerynowa;
  • barwniki;
  • foremka;
  • garnek/puszka do rozpuszczenia bazy;

Krok 1

Rozpuść bazę glicerynową w kąpieli wodnej. Dodaj do niej ulubiony olejek eteryczny.

PORADA: Do rozpuszczenia bazy mydlanej możesz użyć puszki. Ominie Cię później szorowanie garnków.

Krok 2

Aby mydło było kolorowe dodaj do rozpuszczonej bazy barwniki.

Jeśli chcesz, aby mydło było dwukolorowe możesz podzielić bazę na dwie części i do każdej z nich dodać barwnik…

lub…

…nalej do foremki trochę bazy, dodaj odrobinę barwnika (u mnie biały), wymieszaj i odstaw.

Po ostygnięciu wlej kolejną porcję bazy glicerynowej i dodaj barwnik. Wymieszaj. Pozostaw do całkowitego zastygnięcia. Wyjmij z foremki i gotowe!

UWAGA! Przed wypełnieniem, foremkę wysmaruj olejem lub wazeliną, aby z łatwością wyciągnąć gotowe mydło.

Róża naprawdę świetnie poradziła sobie z robieniem mydła.  Oczywiście przy topieniu bazy glicerynowej pomagałam jej i czuwałam nad bezpieczeństwem. Resztę robiła sama. Miała niesamowitą satysfakcję, gdy wyciągała mydła z foremek. Zestaw polecam. Mydła wyszły pięknie. Miałyśmy tylko jedną wpadkę – dodałyśmy za dużo barwnika i mydełka niestety farbują ręce, jednak dziewczynom to nie przeszkadza 😉

To nie jest pierwsza instrukcja na blogu pt.: „Jak zrobić mydło”. Poniżej znajdziecie DIY na mydło w kształcie serca oraz sposób na piękne mydło w płynie.