Jak wybrać plecak do szkoły? To pytanie spędza sen z powiek rodzicom dziecka idącego do szkoły, a szczególnie do klasy pierwszej. Wybór jest ogromny! Szczególnie przed 1 września plecaków w sklepach jest pod dostatkiem. Na pewno coś się znajdzie…

Czy rzeczywiście? To zależy – podobno tak zwykle odpowiadają prawnicy – więc i ja zabawię się dziś w prawnika, a może obrońcę dobrego plecaka?

Kiedy parę lat temu moja córka szła do pierwszej klasy szkoły podstawowej wybór plecaka wydawał mi się bułką z masłem i nie zastanawiałam się jakoś szczególnie, jak wybrać plecak do szkoły. Ale po wizytach w kilku sklepach, wiedziałam, że im dalej w las tym…  no właśnie… tym wybór okazał się nie taki prosty. Na mojej drobnej córce, każdy plecak był wielki i zwisał do kolan. Po kilkunastu odwiedzonych sklepach w końcu wybraliśmy pierwszy tornister. Na szczęście z drugim i trzecim dzieckiem poszło dużo sprawniej, ponieważ wiedzieliśmy już, co się sprawdza i jakie mamy wymagania.

Tornister? Plecak? Torba?

Dlaczego wybór plecaka do szkoły jest ważny? Myślę, że na ten temat nie muszę się specjalnie dużo rozpisywać. Przede wszystkim przez odpowiednio dobrany plecak minimalizujemy ryzyko wad postawy. Celowo piszę „minimalizujemy”, ponieważ, o ile mamy wpływ na sam wybór plecaka, to już na jego wagę po załadowaniu wszystkimi wymaganymi książkami, zeszytami i innymi pomocami naukowymi, nie za bardzo… Na temat ciężaru plecaków naszych dzieci można by napisać odrębny artykuł, jednak pozwól, że zostanę przy samej kwestii wyboru.

Jeśli Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy warto się zorientować, czy w szkole uczniowie mają szafki. A jeśli tak, to czy rzeczywiście zostawiają w nich po lekcjach podręczniki. W każdej szkole rzecz ma się zgoła inaczej i może się okazać, że np. Twoje dziecko w ogromnym plecaku będzie do domu przynosić tylko piórnik i pustą śniadaniówkę.

Ten jeden jedyny powinien:

  • być odpowiedniej wielkości – górna część plecaka nie powinna wystawać powyżej ramion, a dolna nie powinna zwisać na pupę;
  • mieć usztywnione plecy z wygodną gąbką – dodatkowo dobrze, gdy gąbka ma wyżłobienia, umożliwiają one cyrkulację powietrza i plecy aż tak się nie pocą.
  • mieć wygodne, w miarę szerokie i wyłożone gąbką szelki, które powinny być regulowane, aby dopasować plecak do budowy i wzrostu dziecka.

Dodatkowo:

  • dobrze, gdy na szelkach jest dodatkowe zapięcie na piersiach – zapięte podczas noszenia jeszcze lepiej odciąża kręgosłup;
  • dwie zawieszki: jedna do noszenia, druga do zawieszenia plecaka;
  • gumy lub metalowe ćwieki od spodu – plecak mniej narażony jest wtedy na przetarcia;
  • boczne kieszonki na bidon – super opcja, gdyż bidon nie zajmuje miejsca w plecaku.
  • oprócz głównej kieszeni, kieszeń na śniadaniówkę, aby nie nosić śniadania w głównej kieszeni z książkami.
  • warto też zwrócić uwagę na zamki, czy są solidne oraz czy łatwo się otwierają i zamykają

Oczywiście najlepiej na zakupy wybrać się z małą Kredką, aby plecak mogła przymierzyć. Pamiętaj też, że pusty plecak trochę inaczej się układa, więc warto na czas mierzenia czymś go wypełnić i obciążyć. 

Mamy już odpowiedź na pytanie jak wybrać plecak do szkoły. Równie ważnym pytaniem jest…

Jak prawidłowo spakować plecak?

Największe pod względem formatu i wagi książki układamy przy plecach, następnie wkładamy zeszyty i na końcu piórnik. Jeśli wybierzecie plecak np. z trzema kieszeniami, to zeszyty możecie umieścić w osobnej kieszeni razem z piórnikiem, a śniadaniówkę zupełnie osobno na wypadek jakiejś wpadki (rozlany jogurt, rozwalona kanapka, te sprawy…;))

Porady z tego wpisu można zastosować do każdej grupy wiekowej, jednak nie mam złudzeń, iż młodzież rządzi się swoimi prawami 😉 

Podobne wpisy: