Jak zrobić kolorowe warkoczyki – rapsy? No właśnie… szczerze powiedziawszy mam problem z nazwaniem tej ozdoby, bo warkoczykiem zdecydowanie nie jest. Gdy byłam małą Kredką, na tego typu ozdoby na włosach mówiło się…
„rapsy”. Teraz nazwa „raps” mówi niewiele, o ile w ogóle coś mówi.
Niemniej jednak myślę, że ów kolorowy warkoczyk – raps jest wart ocalenia od zapomnienia. A kto wie? Może będzie hitem przyszłego sezonu? Wykonanie na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowane, jednak tak nie jest. O czym za chwilę się przekonasz… Rapsa można nosić na włosach nawet kilka tygodni – podobnie jak ówczesne kolorowe warkoczyki. Bez problemu można myć głowę, czy chodzić na basen. Nie będzie Ci przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Co zatem będzie Ci potrzebne?
Potrzebne materiały
- gumka do włosów (cieniutka);
- mulina lub bawełniany kordonek najlepiej 3 -4 kolory;
- nożyczki,
- trochę czasu – w zależności od długości włosów.
Krok 1
Zanim zaczniesz oplatać włosy muliną, zrób w wybranym miejscu cienki warkoczyk i zepnij go gumką.
Krok 2
Przygotuj wybrane kolory muliny bądź bawełnianej włóczki/kordonka. Długość będzie zależała od długości włosów. Raz – najlepiej przygotuj dwa/trzy razy dłuższe włóczki niż długość włosów. Dwa – pamiętaj, aby włóczki miały podwójną długość, aby można było je związać u nasady włosów (patrz poniższe zdjęcie).
Krok 3
Następny krok, to tworzenie kolorowego wzorku. Jak? Wybieramy pojedynczą nitkę i owijamy ją ciasno wokół warkocza i pozostałych nitek. Szerokość poszczególnych sekwencji jest dowolna i zależy od Ciebie.
Krok 4
Jeśli chcesz zmienić kolor, zabezpiecz końcówkę przed rozsupłaniem robiąc węzełek (wystarczy jeden) – tak jak pokazane jest to na zdjęciu i zaciągnij. Ten krok powtarzaj przy każdej zmianie kolorów. Teraz możesz wybrać kolejny kolor lub…
Krok 5
Możesz wybrać dwa kolory równocześnie.
Krok 6
Możesz również oplatać jednokolorową sekwencję inną nitką… Możliwości jest sporo. Twórz, próbuj, a jeśli coś nie wyjdzie pamiętaj, że błędy zawsze można naprawić 🙂
Krok 7
Zakończenie. Jeśli dojdziesz do miejsca, gdzie warkocz zakończony jest gumką – ściągnij ją i kontynuuj oplatanie. Raps powinien być ciut dłuższy od długości włosów, aby na zakończenie swobodnie zrobić węzełek z wszystkich nitek. Nadmiar nitek odcinamy ok 2 cm od supełka.
Krok 8
Kiedy kolorowy warkoczyk Ci się znudzi lub po prostu będziesz chciała go rozpleść odcinasz węzełek i po kolei odplątujesz włóczki/mulinę. Jeśli zrobisz swoje kolorowe warkoczyki – rapsy, koniecznie daj znać jak wyszły!
Ciekawy pomysł z kolorowymi warkoczykami. To jest coś podobnego co można zobaczyć często nad morzem? Do kompletu świetnie by się sprawdziły koszulki wykonane metodą tie dye 🙂
Dziękuję. Tak, kiedyś były bardzo popularne. Teraz raczej więcej stoisk jest z syntetycznymi warkoczami.
Wspomnienia z dzieciństwa…?❤️?
RAPSY – tak się te „warkoczyki” nazywały, przynajmniej ja je znam pod taką nazwą…. robiłyśmy sobie nawzajem z koleżankami…
Właśnie szukałam, żeby sobie przypomnieć jak się je robi, chcę zrobić córce ?
To niesamowite, że teraz robimy je naszym dzieciom 🙂
Dziękuję! Obiecałam (prawie-) czterolatce i teraz szukam jak zrobić… 🙂
Bawcie się dobrze 🙂
Zrobiłam sobie takiego rapsa właśnie nad morzem w tym roku i tak mi się podoba, że nie dopuściłam go do dziś. Trzyma się świetnie, Niestety z włosów, które odrosły przy głowie zrobił się zwykły dred ?? i co tu robić, żeby uniknąć amputacji całego kosmyka przy głowie ???! Help!!
Najlepiej rozpleść rapsa, rozczesać warkoczyk pod spodem i delikatnie rozczesać dreda. Powodzenia!
a co zrobic jesli koncowka sie rozluznia doslownie tylko koncowka
To zależy… Jeśli zostały użyte nici bawełniane to supeł na końcu w zupełności wystarczy. Jeśli syntetyczne – końcówkę można stopić nad płomieniem zapalniczki. Oczywiście owijamy warkocz do końca, aby włosy do końca były zakryte przez nitkę.