Jak zrobić kolorowe warkoczyki – rapsy? No właśnie… szczerze powiedziawszy mam problem z nazwaniem tej ozdoby, bo warkoczykiem zdecydowanie nie jest. Gdy byłam małą Kredką, na tego typu ozdoby na włosach mówiło się…

„rapsy”. Teraz nazwa „raps” mówi niewiele, o ile w ogóle coś mówi.

Niemniej jednak myślę, że ów kolorowy warkoczyk – raps jest wart ocalenia od zapomnienia. A kto wie? Może będzie hitem przyszłego sezonu? Wykonanie na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowane, jednak tak nie jest. O czym za chwilę się przekonasz… Rapsa można nosić na włosach nawet kilka tygodni – podobnie jak ówczesne kolorowe warkoczyki. Bez problemu można myć głowę, czy chodzić na basen. Nie będzie Ci przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Co zatem będzie Ci potrzebne?

Potrzebne materiały

  • gumka do włosów (cieniutka);
  • mulina lub bawełniany kordonek najlepiej 3 -4 kolory;
  • nożyczki,
  • trochę czasu – w zależności od długości włosów.

Krok 1

Zanim zaczniesz oplatać włosy muliną, zrób w wybranym miejscu cienki warkoczyk i zepnij go gumką.

Krok 2

Przygotuj wybrane kolory muliny bądź bawełnianej włóczki/kordonka. Długość będzie zależała od długości włosów. Raz – najlepiej przygotuj dwa/trzy razy dłuższe włóczki niż długość włosów. Dwa – pamiętaj, aby włóczki miały podwójną długość, aby można było je związać u nasady włosów (patrz poniższe zdjęcie).

Krok 3

Następny krok, to tworzenie kolorowego wzorku. Jak? Wybieramy pojedynczą nitkę i owijamy ją ciasno wokół warkocza i pozostałych nitek. Szerokość poszczególnych sekwencji jest dowolna i zależy od Ciebie.

Krok 4

Jeśli chcesz zmienić kolor, zabezpiecz końcówkę przed rozsupłaniem robiąc węzełek (wystarczy jeden) – tak jak pokazane jest to na zdjęciu i zaciągnij. Ten krok powtarzaj przy każdej zmianie kolorów. Teraz możesz wybrać kolejny kolor lub…

Krok 5

Możesz wybrać dwa kolory równocześnie.

Krok 6

Możesz również oplatać jednokolorową sekwencję inną nitką… Możliwości jest sporo. Twórz, próbuj, a jeśli coś nie wyjdzie pamiętaj, że błędy zawsze można naprawić 🙂

Krok 7

Zakończenie. Jeśli dojdziesz do miejsca, gdzie warkocz zakończony jest gumką – ściągnij ją i kontynuuj oplatanie. Raps powinien być ciut dłuższy od długości włosów, aby na zakończenie swobodnie zrobić węzełek z wszystkich nitek. Nadmiar nitek odcinamy ok 2 cm od supełka.

Krok 8

Kiedy kolorowy warkoczyk Ci się znudzi lub po prostu będziesz chciała go rozpleść odcinasz węzełek i po kolei odplątujesz włóczki/mulinę. Jeśli zrobisz swoje kolorowe warkoczyki – rapsy, koniecznie daj znać jak wyszły!