Na rynku jest wiele rodzajów farb. Czy każde nadają się dla maluchów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jakie farby wybrać dla dziecka? Poniżej znajdziesz przegląd różnych farb, od takich robionych w domu po olejne. Dowiesz się, które warto wprowadzać na poszczególnych etapach rozwoju małej Kredki. Granicę wieku traktuj bardzo umownie. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i mają różne zainteresowania. Niektóre maluchy nie lubią brudzić rąk, więc w takim przypadku farby do malowania palcami nie sprawdzą się. Podstawowa zasada, to „nic na siłę”! Najważniejsza jest dobra zabawa.

Podobnie jak w przypadku kredek (<<< tu wpis >>>) kieruj się bardziej jakością niż ceną. Nie musisz od razu pędzić do sklepu plastycznego, ale warto wybierać sprawdzone marki. W tym artykule nie poruszam kwestii radzenia sobie z twórczym bałaganem. Jeśli temat Cię interesuje zapraszam <<< TU >>>.

malowanie farbami

FARBY DLA MALUCHÓW – DO 4 ROKU ŻYCIA

  • farby jadalne – przygotujesz je w bardzo prosty sposób łącząc jogurt z barwnikami spożywczymi. Te farby doskonale sprawdzą się u najmłodszych dzieci, które mają tendencję do brania wszystkiego do buzi. Zamiast barwników spożywczych do zabarwienia jogurtu możesz użyć przypraw/warzyw/owoców.
  • farby do malowania palcami – to farby, które są bezpieczne w kontakcie ze skórą. Jak sama nazwa wskazuje można nimi malować palcami… lub stopami.
  • farby w sztyfcie – idealnie nadają się do malowania. Są miękkie, pozostawiają wyraźny ślad na malowanej powierzchni. Plastikowa oprawka pomaga ograniczyć „bałagan” do minimum.
  • farby plakatowe – to chyba najbardziej popularne farby. Myślę, że nie trzeba ich specjalnie przedstawiać. Wspomnę tylko, że występują w słoiczkach bądź tubkach. Osobiście lubię tę drugą formę, gdyż można dozować farby. Jeśli Twoje dziecko lubi malować, to polecam farby w butelkach (0,5 l lub 1 l), to ekonomiczne rozwiązanie. Farby plakatowe rozcieńczone z wodą możesz przelać do butelek ze spryskiwaczem – w ten sposób zabawa malarska zyska nową atrakcyjną formę.

malowanie farbami

FARBY DLA DZIECI OD 5 ROKU ŻYCIA

Jakie farby wybrać dla dziecka od 5 roku życia? Oczywiście farby, które wymieniłam wyżej świetnie sprawdzą się w każdym wieku. Poniższe propozycje będą ciekawym urozmaiceniem eksperymentów z farbami.

  • farby akwarelowe – to farby, które w moim dzieciństwie były równie popularne, co teraz plakatówki. Teraz są bardzo popularne wśród dorosłych, którzy na nowo odkrywają radość z malowania. Używając tych farb warto zaopatrzyć się również w specjalne kartki do akwareli. Są grubsze od zwykłych kartek z bloku, a co za tym idzie nie odkształcają się pod wpływem wody.
  • farby akrylowe – to farby, które po wyschnięciu nie rozpuszczają się w wodzie tak jak np. plakatówki. Można nimi malować powierzchnie z drewna, papieru, tektury, plastiku czy metalu.
  • farby do tkanin – możesz nimi malować koszulki, bluzy, spodnie, poszewki na poduszki, torby płócienne jednym słowem wszystko co wykonane jest z włókien. Po wyschnięciu utrwala się je prasując żelazkiem.
  • farby do szkła – to farby, którymi można malować szklane powierzchnie. Podobnie jak w przypadku akwareli występują w dwóch wersjach. Typowej dla dzieci, gdzie malujemy dany wzór na specjalnej foli, a po wyschnięciu zdejmujemy go z folii i przyczepiamy do gładkiej powierzchni np. szyby czy płytek. Bezpośrednio na słoiku też można nimi malować. Ich atutem jest to, że łatwo je zdjąć, gdy nam się znudzą. Profesjonalne farby do szkła są zdecydowanie bardziej trwałe. Niektóre można utrwalić w piekarniku. Dodatkowo dobrze zaopatrzyć się w konturówkę.
  • farby do twarzy/ciała – idealne na bal przebierańców, czy domowe harce. Nie polecam tych najtańszych, ponieważ brudzą przy każdym dotknięciu.
  • farby olejne – kojarzą się z profesjonalnym malarstwem. Jeśli dziecko lubi próbować nowych technik, warto zaproponować farby olejne. Nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego zamiast wody stosujemy specjalne medium olejno-żywiczne, a zamiast zwykłej kartki podobrazie. W tej dziedzinie nie jestem ekspertem, więc, jeśli temat farb olejnych Cię interesuje, polecam ten artykuł <<<KLIK>>>.

Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny i wiesz już jakie farby wybrać dla dziecka.